Повече от век учените спорят къде точно е тайнствения град, за който още Омир пише – града на хераклейците…Случайно заловен надпис през 2002г. разкрива неподозирана тайна – античния град Хераклея Синтика стои застинал край Рупите. Траки, македони, елини и римляни са оставили своя отпечатък върху значимата и драматична история на античен полис.
Основан в средата на IVв.пр.Хр., градът е просъществувал близо десет века.Разрушен от две последователни мощни земетресения в края на IVв. и началото на Vв.През своето съществуване Хераклея Синтика е имал съществена роля в римската провинция Македония.
Археологическите проучвания продължават и в момента и нови и неподозирани открития излизат пред очите на посетителите. Системни археологически проучвания се провеждат от 2007г., а очакванията на учените са, че най-интересното тепърва предстои…
Самуилова крепост е исторически обект, издигнал се в X век в близост до Петрич, във важен период от българската история. Построена по време на управлението на българския цар Самуил, крепостта е била не само стратегическо укрепено място, но и символ на силата и величието на българското владичество. Крепостта е осигурявала изключителни възможности за наблюдение и защита, което я прави ключова точка в средновековната българска история.
Стените и кулите на Самуилова крепост, запазени до днес, са впечатляващ пример за средновековна военна архитектура. Посетителите могат да се насладят на прекрасни гледки към околностите и да разгледат археологически открития, свързани с живота и историята на крепостта. Тя е не само атракция за туристи, но и важен източник на знание за българското наследство и култура.
Къщата на Ванга представлява историческа забележителност в град Петрич, която е домът на известната българска ясновидка и целителка Ванга. Тя е привлекла вниманието на хиляди хора от цял свят, които се интересуват от мистериите на човешкия ум и възможностите за предвиждане на бъдещи събития.
Къщата представлява типичен български дом от 19-ти век и е превърната в музей, където посетителите могат да видят предмети и артефакти от живота и дейността на Ванга. В музея се съхраняват различни предмети, свързани с нейната работа като книги, снимки и лични вещи.
Посещението на Къщата на Ванга е възможност да се запознаете по-добре с историята и легендите, свързани с тази изключителна личност, както и да разгадаете тайните на нейните предсказания и уникални способности.
Паметникът в гр. Петрич се намира в централната част на площад „Македония” в паркова среда. Петричкото гражданство построява с доброволно събрани средства този монумент, за да увековечи за вечни времена и във видимо реален израз признателността си към загиналите свои съграждани в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война, а също така и по време на гръцкото нашествие в Петрички окръг през 1925 година.
Идеята за издигане на паметник се ражда между офицерите и подофицерите от петрички гарнизон, от организациите на запасните офицери и подофицери от македоно-одринското опълчение и Съюза на пострадалите от войните. Решението за издигане на паметника е взето на 9 януари 1934 г. на общоградско събрание в салона на читалище „Братя Миладинови”. Още по време на събранието започва набирателната сметка за събиране на средства. Жителите на Петрич успяват да съберат необходимите средства и паметникът е изграден. На 31 октомври 1937 г., по повод 25-ата годишнина от освобождението на Петрич от турско робство паметникът е открит тържествено. Той се състои от две части: четириъгълен гранитен постамент и скулптурна композиция от двама войника, също изпълнени от гранит. Върху четирите страни на пиедестала са оформени мемориални плочи с вдълбани текстове, инкрустирали с бронз. На северната лицева страна върху мраморната плоча е положен металически кръст за храброст с текст „Загинали за родината 1912-1913 и 1915-1918 г.” На останалите три плочи по азбучен са изписани имената, датите и мястото на загиналите петричани в трите войни и в сражението срещу гърците през 1925 г. Много от тях са убити при Криволак, Щип, Завоя на Черна, Кюстендил, Кукуш, Солун, Покровник, Демир Хисар, Струмица, Петрич и други места, където се е движила фронтовата линия. Върху гранитния постамент са стъпили скулптурните фигури на двама български воини , облечени в шинели и в пълно бойно снаряжение. Едната фигура представлява изправен войник с пушка в ръка и изразява бойния вик „Напред на нож”. Втората фигура е приклекнал войник с пистолет в ръката и силно притиснал до гърдите си българското знаме. Лицата и на двамата са устремени, изразяващи готовност за саможертва. Паметникът има определен идеен замисъл. Каменната основа наподобява гробница, сякаш събрала в едно костите на загиналите, пръснати по различните бойни полета. Скулптурните фигури символизират готовност на българските воини да защитават род и Родина.
Монументът изграден в местността Щабо от Министерство на отбраната и Община Петрич е в памет на войниците от 11 –та пехотна Македонска дивизия. Паметника е изграден по предложение на Инициативен комитет от с. Габрене под вр. Тумба на 1 800 м надморска височина. По техни сведения българска войскова част, разположена в района на връх Тумба, издига през 1916 г. паметник в местността Щабо, който през 1926 година е разрушен от гръцки войски. 11-та пехотна Македонска дивизия е била под командването на генерал Кръстю Златарев. През 1918 година две бригади на дивизията са придадени на Втора армия, а една заема част от Дойранската позиция (защитавана от ген. Вл. Вазов) до връх Висока чука в Беласица и участва в епичните Дойрански сражения през есента на 1918 година, в които Първа българска армия отблъсква англо-гръцкото настъпление. В м. Щабо има редица други материални следи, сред които и каменен надпис в близост до т.нар. Фердинандов път.
Военен паметник „Дрангова чешма“ е издигната по инициатива и по нареждане на полковник Борис Дрангов.Той е командир на 5-ти Македонски полк по време на Първата световна война. През 1916г. полкът е разположен в района на днешното село Дрангово, което е на 6 км. от Петрич. Дранговата чешма е издигната в памет на загиналите от полка и е осветена под ръководството на полковник Дрангов на 16.04.1916 година. На лицевата страна на чешмата има надпис “1916 – на падналите юнаци от 5-ти пехотен македонски полк“. Намира се в началото на село Дрангово (посока от гр.Петрич ), край пътя за ГКПП Кулата.
Открийте красотата и богатството на Петрич - градът на историята, културата и природата.
Изживейте миналото, преоткрийте бъдещето - гарантирани впечатления, незабравими моменти!
ул. „Цар Борис III” № 24
087 911 9840
tic@oapetrich.bg
© 2024 VisitPetrich. All Rights Reserved | Created by Сиско Груп